Skip to main content

Blog

July 28, 2014

2014 Eisner Awards Winners

Tagged:

The 2014 Eisner Awards were awarded on Friday night at San Diego Comic Con.  Below are the nominees in select categories, with the winners marked in bold. For all the nominees and winners, visit the SDCC website's Eisner Awards page.

Best Short Story

  • “Go Owls,” by Adrian Tomine, in Optic Nerve #13 (Drawn & Quarterly)
  • “Mars to Stay,” by Brett Lewis and Cliff Chiang, in Witching Hour (DC)
  • “Seaside Home,” by Josh Simmons, in Habit #1 (Oily)
  • “Untitled,” by Gilbert Hernandez, in Love and Rockets: New Stories #6 (Fantagraphics)
  • “When Your House Is Burning Down, You Should Brush Your Teeth,” by Matthew Inman

Best Continuing Series

  • East of West, by Jonathan Hickman and Nick Dragotta (Image)
  • Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja (Marvel)
  • Nowhere Men, by Eric Stephenson and Nate Bellegarde (Image)
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples (Image)
  • Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky (Image)

Best Limited Series

  • The Black Beetle: No Way Out, by Francesco Francavilla (Dark Horse)
  • Colder, by Paul Tobin and Juan Ferreyra (Dark Horse)
  • 47 Ronin, by Mike Richardson and Stan Sakai (Dark Horse)
  • Trillium, by Jeff Lemire (Vertigo/DC)
  • The Wake, by Scott Snyder and Sean Murphy (Vertigo/DC)

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

  • Benjamin Bear in Bright Ideas, by Philippe Coudray (TOON Books)
  • The Big Wet Balloon, by Liniers (TOON Books)
  • Itty Bitty Hellboy, by Art Baltazar and Franco (Dark Horse)
  • Odd Duck, by Cecil Castellucci and Sara Varon (First Second)
  • Otto’s Backwards Day, by Frank Cammuso (with Jay Lynch) (TOON Books)

Best Publication for Kids (ages 8-12)

  • The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks (Dark Horse)
  • Hilda and the Bird Parade, by Luke Pearson (Nobrow)
  • Jane, the Fox, and Me, by Fanny Britt and Isabelle Arsenault (Groundwood)
  • The Lost Boy, by Greg Ruth (Graphix/Scholastic)
  • Mouse Guard: Legends of the Guard, vol. 2, edited by David Petersen, Paul Morrissey, and Rebecca Taylor (Archaia/BOOM!)
  • Star Wars: Jedi Academy, by Jeffrey Brown (Scholastic)

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Battling Boy, by Paul Pope (First Second)
  • Bluffton: My Summers with Buster, by Matt Phelan (Candlewick)
  • Boxers and Saints, by Gene Luen Yang (First Second)
  • Dogs of War, by Sheila Keenan and Nathan Fox (Graphix/Scholastic)
  • March (Book One), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf)
  • Templar, by Jordan Mechner, LeUyen Pham, and Alex Puviland (First Second)

Best Humor Publication

  • The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks (Dark Horse)
  • The Complete Don Quixote, by Miguel de Cervantes and Rob Davis (SelfMadeHero)
  • The (True!) History of Art, by Sylvain Coissard and Alexis Lemoine (SelfMadeHero)
  • Vader’s Little Princess, by Jeffrey Brown (Chronicle)
  • You’re All Just Jealous of My Jetpack, by Tom Gauld (Drawn & Quarterly)

Best Anthology

  • Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson (Dark Horse)
  • Nobrow #8: Hysteria, edited by Sam Arthur and Alex Spiro (Nobrow)
  • Outlaw Territory, edited by Michael Woods (Image)
  • Smoke Signal, edited by Gabe Fowler (Desert Island)
  • Thrilling Adventure Hour, by Ben Acker, Ben Blacker et al. (Archaia/BOOM!)

Best Reality-Based Work

  • A Bag of Marbles, by Joseph Joffo, Kris, and Vincent Bailly (Graphic Universe/Lerner)
  • The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, by Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson, and Kyle Baker (M Press/Dark Horse)
  • Hip Hop Family Tree, vol. 1, by Ed Piskor (Fantagraphics)
  • March (Book One), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell (Top Shelf)
  • Today Is the Last Day of the Rest of Your Life, by Ulli Lust (Fantagraphics)
  • Woman Rebel: The Margaret Sanger Story, by Peter Bagge (Drawn & Quarterly)

Best Graphic Album — New

  • Bluffton: My Summers with Buster, by Matt Phelan (Candlewick)
  • The Encyclopedia of Early Earth, by Isabel Greenberg (Little, Brown)
  • Good Dog, by Graham Chaffee (Fantagraphics)
  • Homesickby Jason Walz (Tinto Press)
  • The Property, by Rutu Modan (Drawn & Quarterly)
  • War Brothers, by Sharon McKay and Daniel LaFrance (Annick Press)

Best Adaptation from Another Medium

  • The Castle, by Franz Kafka, adapted by David Zane Mairowitz and Jaromír 99 (SelfMadeHero)
  • The Complete Don Quixote, by Miguel de Cervantes, adapted by Rob Davis (SelfMadeHero)
  • Django Unchained, adapted by Quentin Tarantino, Reginald Hudlin, R. M. Guéra et al. (DC/Vertigo)
  • Richard Stark’s Parker: Slayground, by Donald Westlake, adapted by Darwyn Cooke (IDW)
  • The Strange Tale of Panorama Island, by Edogawa Rampo, adapted by Suehiro Maruo (Last Gasp)

Best Graphic Album — Reprint

  • The Creep, by John Arcudi and Jonathan Case (Dark Horse)
  • Hand-Drying in America and Other Stories, by Ben Katchor (Pantheon)
  • Heck, by Zander Cannon (Top Shelf)
  • Julio’s Day, by Gilbert Hernandez (Fantagraphics)
  • RASL, by Jeff Smith (Cartoon Books)
  • Solo: The Deluxe Edition, edited by Mark Chiarello (DC)

Best Writer

  • Kelly Sue DeConnick, Pretty Deadly (Image); Captain Marvel (Marvel)
  • Matt Fraction, Sex Criminals (Image); Hawkeye, Fantastic Four, FF (Marvel)
  • Jonathan Hickman, East of West, The Manhattan Projects (Image); Avengers, Infinity (Marvel)
  • Scott Snyder, Batman (DC); American Vampire, The Wake (DC/Vertigo)
  • Eric Stephenson, Nowhere Men (Image)
  • Brian K. Vaughan, Saga (Image)

Best Writer/Artist

  • Isabel Greenberg, The Encyclopedia of Early Earth (Little, Brown)
  • Jaime Hernandez, Love and Rockets: New Stories #6 (Fantagraphics)
  • Terry Moore, Rachel Rising (Abstract Studio)
  • Luke Pearson, Hilda and the Bird Parade (Nobrow)
  • Matt Phelan, Bluffton: My Summers with Buster (Candlewick)
  • Judith Vanistendael, When David Lost His Voice (SelfMadeHero)

Best Comics-Related Book

  • Al Capp: A Life to the Contrary, by Michael Schumacher and Denis Kitchen (Bloomsbury)
  • The Art of Rube Goldberg, selected by Jennifer George (Abrams ComicArts)
  • Co-Mix: A Retrospective of Comics, Graphics, and Scraps, by Art Spiegelman (Drawn & Quarterly)
  • Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, by Dean Mullaney and Bruce Canwell (LOAC/IDW)
  • The Love and Rockets Companion, edited by Marc Sobel and Kristy Valenti (Fantagraphics)

Best Scholarly/Academic Work

  • Anti-Foreign Imagery in American Pulps and Comic Books, 1920–1960, by Nathan Vernon Madison (McFarland)
  • Black Comics: Politics of Race and Representation, edited by Sheena C. Howard and Ronald L. Jackson II (Bloomsbury)
  • Drawing from Life: Memory and Subjectivity in Comic Art, edited by Jane Tolmie (University Press of Mississippi)
  • International Journal of Comic Art, edited by John A. Lent
  • The Superhero Reader, edited by Charles Hatfield, Jeet Heer, and Ken Worcester (University Press of Mississippi)

Comics Hall of Fame Inductees

  • Irwin Hasenm Sheldon Moldoff and Orrin C. Evans (Judges' Choice)
  • Hayao Miyazaki, Alan Moore, Dennis O'Neil and Bernie Wrightson